انقلاب اسلامی :: تقسیم حزب رستاخیز به دو جناح

تقسیم حزب رستاخیز به دو جناح

18 تیر 1397

احمد ساجدی

روز 18 تیر 1354 حزب رستاخیز در چهارمین ماه فعالیت خود به دو جناح ترقی‌خواه و لیبرال تقسیم شد. در راس جناح اول جمشید آموزگار و در راس جناح دوم هوشنگ انصاری قرار گرفت. این رویداد سرآغازی بر سیر سقوط هویدا از مقام نخست وزیری بود. زیرا به روشنی نشان می‌داد که یکی از این دو به زودی به جای وی به نخست وزیری خواهد رسید. پس از این رخداد، آموزگار ابتدا در روز 6 آبان 1355 به دبیرکلی حزب رستاخیز و سپس در 16 مرداد 1356 به نخست‌وزیری رسید. حزب رستاخیز در اسفند 1353 شکل گرفت و در مهر 1357 در بحبوحه انقلاب اسلامی فروپاشید. شاه نیز در کتاب «پاسخ به تاریخ» نوشت: «بدبختانه، غلط بودن فکر ایجاد این حزب در عمل به اثبات رسید.»

منابع: روزنامه اطلاعات 18 تیر 1354، ش 14754، ص 4، همان، 6 آبان 1355، ش 15148، ص 4، همان، 16 مرداد 1356، ش 15381، ص 4



 
تعداد بازدید: 17


مطالب مرتبط

.نظر شما.

 
نام:
ایمیل:
نظر:
تصویر امنیتی: